مقایسه تکنولوژی های Motion Detection

بهترین تکنولوژی تشخیص حرکت (Motion Detection) در دوربین ها کدام است؟

در مورد سیستم تشخیص حرکت دوربین ها انتخاب های زیادی وجود دارد ، اما کدام یک بیشتر نیاز های شما را براورده می کند، در ادامه نگاهی می اندازیم به تکنولوژی های تشخیص حرکت که در سیستم نظارت تصویری استفاده می شود و خواهیم گفت که کدام تکنولوژی مناسب برای کدام محیط می باشد.یک فاکتور مهم و غالباً نادیده گرفته شده در زمان انتخاب یک ماژول (بخش) جدید برای سیستم نظارتی و امنیتی شما، چگونگی ادغام آن ها با شبکه و تجهیزات موجود شما می باشد. سیستم های امنیتی وقتی از بهترین مدل های بهترین برندها استفاده می کنید به طور کاملاً هماهنگ و یکپارچه و بی نقص کار می کنند. پس قبل از اضافه کردن یک ماژول جدید برای سیستم خود ، از خود بپرسید که چطور این محصول در شبکه فعلی شما جای می گیرد و آیا با ماژول هایی که ممکن است در اینده اضافه کنید سازگار خواهد بود یا خیر. همچنین لازم به ذکر است در تکنولوژی های تشخیص حرکت یا همان Motion Detection (که در ادامه در مورد آن خواهیم گفت) ، تفاوت های چشمگیری در کیفیت و اثر بخشی وجود دارد و در آخر و از همه مهمتره ، راهکاری را انتخاب کنید که متناسب و مختص کار شما باشد، اجرای هر پروژه ای با چالش های خاص خود همراه خواهد بود-خواه محدودیت های بودجه یا شرایط چالش برانگیز-و هرکدام برای رفع نیازها به یک راه حل مناسب نیاز دارند.

کدام متد تشخیص حرکت یا Motion Detection بهتر است

PIR Sensor (حسگر مادون قرمز منفعل)

این تکنولوژی که آنرا در این مقاله سنسور Passive IR می نامیم قادر است اشعه مادون قرمز ساطع شده از اجسام  را در محدوده میدان دید خود تشخیص دهد و میزان تغییرات و نوسانات اشعه مادون قرمزی ( IR یا Infrared) را که دریافت می کند را بررسی می کند و با رسیدن به آستانه تعیین شده ، قادر است یک فرمانی را اجرا کند مثل فعال کردن یک آلارم ، زنگ خطر، روشن کردن یک لامپ یا ارسال فرمان شروع به ضبط کردن، به دوربین تحت شبکه را انجام دهد. این تکنولوژی ساده بسیار در زمینه تشخیص حرکت موثر است. اما سادگی طراحی این محصول مشکلاتی را به همراه خواهد داشت، یکی از این مشکلات خروجی این حسگر یک “بله” یا “خیر” ساده است( لامپ را روشن کن یا نکن، دوربین ضبط کن یا نکن و…) اهمیت این مساله در تکنولوژی بعدی که در ادامه معرفی خواهیم کرد مشخص می شود. علاوه بر این ها به دلیل نوع عملکرد این حسگر زاویه دید کمی دارد و به راحتی با حرکت برگ ها و حشرات دچار اشتباه می شود و همینطور در صورت عبور حیوانات مثل سگ ، گربه و خرگوش از میدان دید حسگر Passive IR و تشخیص گرمای بدن حیوانات نیز دچار اشتباه و ارسال هشدار غلط می شود.

جدای از نقاط ضعف در صورتی که شما از محدودیت های این سنسور ها آگاه باشید. میتوانند موثر باشند. PIR ها در فضاهای داخلی (indoor) بسیار کار کنند و همچنین قابل تشخیص حرکت ان سوی پنجره را هم ندارند. همان مشکلی  که گاهاً بعد از استفاده طولانی مدت از Video Motion Detection در سیستم های نظارت تصویری با ان مواجه می شوید.

تشخیص حرکت ویدئویی (Video Motion Detection)

گزینه دوم VMD ترکیبی از تصاویر تولید شده از دوربین های نظارتی به همراه پردازش و تحلیل تصاویر توسط نرم افزار همزمان با ضبط و ذخیره سازی تصاویر که نتیجه این ترکیب بازدهی معادل کارکرد یک اپراتور واقعی جهت مشاهده تصاویر دوربین ها می باشد. اما با این تفاوت که همه چیز اتوماسیون شده و توسط نرم افزار انجام می شود.به سادگی میتوان نقاط ضعف این فناوری را تجسم کرد. در صورت عدم وجود نور کافی ، دوربین در طیف نور مرئی کار می کند ، و در صورت وجود نور پس زمینه زیاد ، در صورت کور شدن نیز باز است. حتی اگر از نور فعال شده با سنسور استفاده کنید ، همیشه سایه ها مشکل دارند. در روند صعودی ، ویدیو یک راه حل امنیتی گسترده است و اضافه کردن لایه ای از آنالیز نسبتاً مقرون به صرفه است. این تکنولوژی فقط در نور مرئی کار میکند و در شرایطی که نور محیط کم باشد دوربین توانائی تحلیل حرکت را ندارند.حتی در شرایطی که نور محیط توسط سنسور های حرکتی تامین می شود باز هم مشکل وجود سایه ها اختلال ایجاد خواهند کرد.اما در مورد نقاط قوت آن می توان گفت که به دوربین ها به جهت تصویر برداری نظارتی نیاز دارید که یک لایه نرم افزاری بسیار کم هزینه به عنوان Video Motion Detection به آن اضافه می شود.

این مدل تشخیص حرکت یا Video Motion Detection به شدت به دو فاکتور اصلی متکی است : کیفیت تصویر ارسالی دوربین و قدرت پردازش و تحلیل نرم افزار تشخیص حرکت که نصب شده و در حال استفاده می باشد.

 

دوربین حرارتی

axis-bispectral---thermal-and-norma-video-capturing

قبل از هر چیزی باید اشاره کنیم که دوربین های حرارتی ، دوربین نیستند و نور مرئی را تشخیص نمی دهند و در واقع به جای سنسور تصویر، سنسور هایی وجود دارند که تصویری بر اساس تفاوت دمایی اجسام موجود در شعاع دید شان را تولید می کنند.  با اینجال دوربین های حرارتی تجهیزات شگفت انگیزی هستند، دامنه دی بسیار خوبی دارند، حتی اگر روی یک منطقه باریک هک فوکوس شده باشند  میتوانند دمای اجسام را از میان دود و مه به راحتی تشخیص دهند، و همینطور در بسیاری از شرایط که دوربین ها معمولی که وابسته به نور مرئی هستند را دچار چالش می کند مثل سایه ها ، محیط های تاریک ، مناطق با نور پس زمینه شدید، و حتی اجسامی که استتار شده اند نیز به راحتی قابلیت تصویر برداری و تشخیص دارند.
همانطور که از عنوان این مطلب مشخص هست امکان استفاده از تصاویر دوربین های حرارتی برای تحلیل پردازش تصویر (آنالیز تصویر یا همان آنالیتیک) نیز می توان استفاده نمود.همه این کاربرد ها در حالیست که در یک اجرای ایده آل می توان تصویر یک دوربین معمولی و یک دوربین حرارتی را در یک منطقه استفاده کرد و ضریب اطمینان و امنیت را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داد، یک تجربه عالی از نظارت تصویری بی نظیر ، بدون نقطه کور ، در هر شرایط آب هوایی با وجود مه و دود و همینطور در تاریکی مطلق محیط حرکت هر جنبنده ای قابل تشخیص می باشد. لازم به ذکر است دوربین های حرارتی قیمت بالائی دارند که در پروژه های با بودجه محدود امکان استفاده از آن دشوار است و می بایست به دیگر تکنولوژی ها بسنده کرد.

رادار

برای ساده سازی موضوع ، رادار با ارسال امواج رادیوئی و در یافت آن امواج پس از برخورد به اجسام درون محدوده خود آنها (اجسام) را تشخیص می دهد. این سیستم در سیستم امنیتی و نظارت تصویری بسیار کار امد می باشد. اینکه در این فناوری می تواند فاصله ، سرعت ، و اندازه اشیاء را به لطف حسگر های رادیوئی تشخیص دهد.یکی از مزیت های استفاده از امواج رادیوئی به PIR یا Passive IR یا تشخیص حزکت از طریق پایش تصویر این است که دو فناوری مذکور با حرکت برگ ها و بسیاری موانع و اجسام بی اهمیت در تصویر دچار اختلال شده و بطور اشتباه آلارم ارسال می کنند  اما در سیستم رادار امواج رادیوئی از اجسام بی اهمیت مثل تار عنکبوت ، برگ درختان ، حرکت گل و گیاه بر اثر وزش باد و همچنین دود عبور می کند و به رادار اجازه می دهد روی اشیاء با اهمیت در پروژه ها تمرکز بیشتری داشته باشد. همچنین مستقل از نور عمل می کند و شرایط نوری مختلف و چالشی مانع فعالیت و تشخیص این تکنولوژی نمی شود، یک مزیت خاص برای تشخیص فاصله اجسام در رادار ها این است که می توان یک منطقه (Zone) از پیش تعیین شده مشخص کرد مثل محوطه های فنس کشی شده که باز هم منجر به کاهش آلار های استباهی و کاذب می شود، علاوه بر اینها می توان حرکت اشیاء را در یک میدان دید عریض تری نسبت به دوربین های حرارتی پوشش می دهد و از طرفی دیگر برچسب قیمتی ارزانتری نسبت به دروبین های حرارتی دارد و در بسیاری از پروژه کاربردی و مفید خواهد بود. اکسیس چند سالی است از محصولی رونمایی کرده است که از همین تکنولوژی استفاده می کند و امکان برنامه ریزی و کد نویسی برای کنترل اسپیکر های تحت شبکه اکسیس ودوربین های متحرک ، ثابت را دارد و همینطور این امکان وجود دارد که جهت حرکت افراد را تشخیص دهد و می توان برنامه ریزی کرد که اگر افراد به فاصله ۲۰ متری رسیدن فرمان روشن شدن نور محیط و پخش شدن یک صدای از پیش ضبط شده را بدهد. شرکت پیشتازان ارتباط مجازی به عنوان نماینده رسمی تجهیزات و دوربین های اکسیس امکان اجرای هر نوع سناریو و پروژه هایی از این قبل را دارد.

جمع بندی – انتخاب اقتضائی فناوری های تشخیص حرکت

هر کدام از تکنولوژی هایی که در بالا به نقاط مثبت و منفی آن اشاره شد میتوانند برای شرایط یک پروژه نا کارامد و در یک شرایط و پروزه ای دیگر بسیار مسمر ثمر قرار گیرند ، و در نتیجه سیستم رادار برای یک شرکت با طول ۴ متر در عرض ۴ متر قابل استفاده نیست همانطوری که سیستم PIR در محلی که فضای باز بزرگی می باشد و حرکت حیوانات اهلی و غیر اهلی وجود دارند دردسار خواهد بود و در شبانه روز کوهی از آلارم های اشتباهی و دروغین دریافت خواهید کرد.

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
تماشا کنید:جنتک سکوریتی سنتر، یک بستر نرم افزاری یکپارچه برای تمام نیاز های امنیتی سازمان ها
نوشتهٔ بعدی
۶ موضوع مهم در ارتباط با اتصالات برق و دیتا که باید در نصب تجهیزات نظارت تصویری در نظر داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست