تکنولوژی تشخیص پهباد

کاربرد پهباد ها یا UAV ها (Unmanned Aerial Vehicle) در صنایع و بخش های مختلف در حال استفاده می باشد، در حالیکه اکثر استفاده کنندگان پهباد ها بسیار مسئولیت پذیر هستند و بیشتر کاربرد ها و استفاده آنها دارای تاثیرات مثبت در جامعه و صنایع مختلف داشته، اما استفاده پهباد ها کاملا بدون مشکل نیست و دردسر های مربوط به خود را دارد. به دلیل اینکه پهباد ها می توانند به عنوان یک چشم بر فراز آسمان ها به تهیه فیلم و عکس هوایی برای کاربرانشان بپردازند و پتانسیل این را دارند از اطلاعات محرمانه صنایع و شرکت ها مانند اطلاعات مربوط به یک محصول جدید قبل از رونمایی آن را افشا کنند، و یا اینکه افراد سودجو و خلافکار به کمک پهباد ها برای شناسایی و یافتن نقاط قابل نفوظ در سازمان ها بپردازند و همینطور می توانند به عنوان یک وسیله برای جا به جا کردن و تحویل لوازم غیر قانونی مثل مواد مخدر به داخل مکان هایی مثل زندان ها بپردازند و یا یک حمله مسلحانه مستقیما توسط پهباد ها بر روی افراد مختلف انجام دهند و به وسیله تجهیز پهباد ها به اسلحه اقدام به ترور بکنند.

خطر رو به رشد و نیاز به نظارت پهباد ها:

«بیشتر صلح طلب ، اما کمی هم خطرناک»

این مسئله که پهباد ها به طور نا خواسته یا تعمدی می توانند وارد منطقه ای شوند که ترافیک هوایی در انجا وجود دارد یا اینکه پرسنل یک سازمان در آن محل حضور دارند می توانند مشکل ساز شود. برای حل این موضوع سازمان های می بایست تهدید های امنیتی جدید را بشناسند و اقدامات لازم برای نظارت این خطرات جدید را اعمال کنند و ابزار هایی برای کنترل پهباد ها از سطح زمین تهیه کنند و روش های استفاده از آن را بیاموزند.

خطرات بالقوه ناشی از پهباد در حال حاضر تحت بررسی دقیق قانون گذاران می باشد، در بریتانیا، دولت در حال وضع قوانین جدیدی برای کنترل کردن استفاده و به پرواز در آوردن پهباد ها می باشد.
این قوانین به این معنی هستند که کاربران پهباد ها نیاز دارند قبل از استفاده از آن یک سری ازمون های امنیتی آنلاین را گذرانده و از محدودیت های استفاده پهباد ها در مکان های مختلف آگاه شوند، مانند عدم پرواز در یک کیلومتری مرز فرودگاه ها یا عدم پرواز در ارتفاع بیش از ۱۲۲ متر در همه مناطق
و همینطور اعمال جریمه های سنگین برای نقض قوانین فوق، که میتواند تا میزان نامحدودی جریمه نقدی و تا ۵  سال زندان برای فرد خاطی بر اساس خطای رخ داده در نظر گرفته شود

تشخیص ، نظارت و برخورد با پهباد ها

درست است که قوانین به امنیت استفاده از ابزار ها کمک میکند، با این حال چه بصورت عمدی چه اتفاقی ممکن است پهباد ها به مناطق ممنوعه ای وارد شوند و برای مقاصد مجرمانه استفاده و به کار برده شوند. بنابراین سازمان هایی که در معرض خطرات چنین پهباد هایی هستند می بایست تصمیمات احتیاطی لازم را اتخاذ کنند.

یک راه حل موثر برای این مسئله، ترکیب تصاویر زنده دوربین های نظارت تصویری با سنسور ها و رادار ها در کنار نرمافزار های تحلیل ویدئو برای رسیدن به یک راهکار جامع برای شناسایی ورود پهباد های متفرقه و غیر مجاز به محدود هوایی سازمان ها و مناطق حساس می باشد.

drone detection system

drone white cloudy dusk sky

یکی از همکاران توسعه دهنده نرم افزار اکسیس با نام Dedrone یک راهکار نرم افزار که به صورت یک پلتفرم می باشد را توسعه داده که با جمع آوری اطلاعات سنسور ها ، رادار ها ، تصاویر ارسالی دوربین های نظارت تصویری و در کنار آن اعمال تحلیل های ویدئویی روی تصاویر دریافتی می تواند یک سیستم نظارت با پوشش وسیع بر روی منطقه هوایی سارمان ها فراهم کند.

رابط کاربری کاملا بصری این نرم افزار این امکان را به سازمان ها می دهد که در صورت بروز یک ورود غیر مجاز توسط پهباد ها به صورت بلادرنک هشدار از پیش تنظیم شده، به مسئولان امنیتی سازمان ها اطلاع داده شوند و اقدامات و عوامل بازدارنده آنها قبل از نزدیک شدن پهباد ها اعمال شوند
مانند:

  • اختلال در سیگنال توسط لیزر
  • اعزام یک پهباد برای منهدم کردن پهبادی که ورود غیر مجاز داشته
  • تولید مه برای از بین بردن دید پهباد متخاطی
  • مسدود کردن فرکانس رادیویی

این راهکار اجازه حفاظت از مکان های حساس را برای سازمان ها فراهم میکند:
تشخیص ، ردیابی و نظارت برای ورود غیر مجاز پهباد ها به صورت ۲۴ ساعت ها ، هفت روز هفته ، ارائه هشدار های بلادرنگ و شناسایی تهدید های بالقوه حتی چند صد متر بالاتر از زمین.
مزایای تکنولوژی پهباد ها به طور کلی قابل توجه هستند، به تازگی یک گزارش توسط PriceWaterHouseCooper در بریتانیا منتشر شده است که اعلام کرده پهباد ها احتمال دارد تا سال ۲۰۳۰ تولید ناخالص داخلی انگلیس را تا ۴۲ میلیارد پوند (۲ درصد) افزایش دهند و همینطور احتمال دارد تعداد پهباد ها در حال پرواز بر فراز آسمان های انگلیس در زمان قید شده به ۷۶٫۰۰۰ فروند برسد.
این مسئله رشد سریع استفاده از پهباد ها چه برای کاربرد های مثبت و چه کاربرد های مخرب و منفی کاملا واقعی و جدی است.از دیدگاه ایمنی و امنیت لازم است سازمان ها تمام تهدید ها و خطراتی که امنیت کسب و کار ، کارکنان و مشتریانشان را تهدید می کنند را بشناسند و همین حالا اقدامی برای جلوگیری از بروز این تهدیدات انجام دهند.
برای اطلاعات بیشتر می توانید واژه Dedrone یا Drone Tracker را در گوگل جست و جو کنید.

, , , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
Security Center جنتک تائیدیه Safety Act از US Homeland دریافت کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست