چگونه واقعیت افزوده میتواند سیستم های نظارت تصویری را کامل تر کند؟

فواید رویاپردازی برای افزایش خلاقیت موضوعی ثابت شده است و هر از گاهی به ذهنمان اجازه میدهیم که در برخی از این سوالات “چه میشد اگر” ها غوطه ور شود.

اخیرا، در این فکر بودیم که واقعیت افزوده (AR) چگونه میتوانست بصورت گسترده تری در کنار سیستم نظارت تصویری مورد استفاده قرار گیرد، و به انواع سناریوها و موارد استفاده ای که میتوانست در چنین ادغامی در جهت چشم انداز ایجاد “جهانی هوشمند تر و امن تر” فکر میکردیم.

پیشینه ای مختصر از واقعیت افزوده

در یک تعریف گسترده تر AR میتواند به معنی توانایی افزودن متن، عکس و یا اطلاعات بر روی تصاویر زنده یا ضبط شده برای فراهم کردن درکی اضافی برای کاربر تعریف شود. این اطلاعات میتوانند روی هر دستگاهی که برای تماشای تصویر زنده استفاده میشود ، مانند مانیتورها و تلفن های همراه و در برخی کاربردها از طریق عینک های هوشمند و هدست ها، نمایش داده شود.

لازم بذکر است که این تکنولوژی با واقعیت مجازی (VR) متمایز است که میتواند گاهی گیج کننده باشد. VR – بیشتر مواقع از طریق یک هدست – یک نمای اول شخص از یک محیط یا موقعیت را فراهم میکند که شخص استفاده کننده در واقع بصورت فیزیکی در آنجا قرار ندارد.

VR تصوری از بودن در یک محیط است. AR اما محل یا صحنه ای را نمایش میدهد که واقعا در آن حضور داریم، بهمراه اطلاعاتی اضافه تر بر روی آن.

مثال ساده ای از AR میتواند مانند راه رفتن شخصی در یک خیابان ناآشنا باشد که محیط را بصورت زنده میبیند، اما به همراه اطلاعات مفیدی که توسط یک عینک با قابلیت AR یا یک تلفن همراه با این قابلیت به تصویر پیش رویش اضافه شده است. این اطلاعات ممکن است مسیر رسیدن به یک محل یک قرار باشد، یا مکان های دیدنی و مهم آن خیابان. این فرد ممکن است از یک فرمان صوتی استفاده کند “بهترین رستوران های این خیابان را به من نشان بده” که در پاسخ به آن، این اطلاعات بلافاصله توسط AR روی صفحه نمایش داده میشود.

برخی از همکاران اکسیس هم اکنون هم اپلیکیشن های در اختیار گذاشته اند که اجازه افزودن اطلاعات به تصویر زنده را میدهند. شرکت CamStreamer اپلیکیشن هایی توسعه داده است که اجازه پخش زنده تصاویر از دوربین های اکسیس در مکان های مشهور را میدهد. این نرم افزار CamOverlay به مشتری ها این امکان را میدهد که اشکال و اطلاعاتی را بر روی این تصاویر زنده قرار دهند. مثال از پراگ نشان میدهد که یک تصویر زنده از دوربین در حال چرخش و نشان دادن چشم اندازه های متفاوتی از شهر است و با اطلاعاتی اضافه شده بر روی آن که به تناسب تصویر تغییر میکنند.

AR میتواند به در واقع به عنوان یک درک با قدرت ماورایی باشد که اطلاعات با ارزشی به آنچه که واقعا میبینیم، میشنوی و لمس میکنیم… ویا حتی بو میکنیم و میچشیم، بدون آنکه نیازی به استفاده از دست برای دسترسی به آن داشته باشیم، اضافه کند.

 کاربرد AR در نظارت تصویری

دوربین های نظرات تصویری تحت شبکه مدرن در حال حاضر تصاویر با کیفیت بسیار بالا فراهم میکنند که به خودی خود میتواند ارزش زیادی داشته باشد. تصاویر زنده از یک چشم انداز با جزئیاتی بسیار کامل به کاربر اجازه میدهد که محل را نظارت کنند و با ارزیابی شرایط و واکنش در آن واحد به حوادث و اتفاقات و نیروهای امدادی خط مقدم را در کمترین زمان مطلع کند.

در شرایطی که اپراتورها این نیروهای خط مقدم را هدایت میکنند، فواید بالقوه اطلاعات اضافی که میتواند روی تصویر قرار بگیر کاملا واضح است. برخی از دوربین های اکسیس در حال حاضر شامل نوعی کمک برای جهت یابی هستند که میتواند نام خیابان و جهت جغرافیایی را به تصویر زنده اضافه کنند تا به مسیریابی دقیق کمک کنند.

اما زمانی که حتی ثانیه ها میتواند تغییر چشمگیری ایجاد کند، بسیاری اطلاعات مفید دیگر هم میتواند از طریق افزودن  توسط AR وجود داشته باشد. بعنوان مثال دانستن محل نزدیک ترین دستگاه شوک و توانایی هدایت کردن مردم حاضر در صحنه توسط پیغام زنده صوتی میتواند امکان نجات جان افراد را افزایش دهد.

کمک به نیروهای امدادی با دادن اطلاعات نقشه ساختمان ها، ورودی ها و خروجی های اضطراری، چه از راه دور توسط اپراتورها و چه در محل توس تلفن همراه میتواند تخلیه یک ساختمان و یا یافتن افرادی که در آن گیر کرده اند را تسریع کند. پراکنده کردن امن جمعیت از محل از طریق مسیرهایی که ریسک تشدید سانحه را کاهش دهد بازهم میتواند از راه دور از اتاق کنترل و یا توسط اطلاعات اضافه شده بر روی نمایشگر ها و یا در محل از طریق تلفن همراه مدیریت شود.

نمایی از آینده دورتر

اگر بخواهیم تصوراتمان را کمی بیشتر به سوی آینده پیش ببریم، میتوانیم ببینیم که چور ترکیب داده های موجود و داده های زنده میتواند درکی حیاتی به نیروهای امدادی و نیروهای حفاظتی بدهد.

شاید یک افسر پلیس میتوانست تصوری بهمراه اطلاعات روی آن با استفاده از داده های جمع آوری شده از سنسورها نصب شده بر روی دوربین نظارت تصویری، دوبین های پوشیدنی و حتی اطلاعات مکانی تلفن همراه را داشته باشد. تصویری میتوانست بر روی یک تصویر دیگر قرار بگیرد تا افسر پلیس را به محل تلفن همراهی که از طریق آن تماس درخواست خدمات اورژانسی گرفته شده هدایت کند تا یافتن فردی که در تنگنا قرار دارد را تسریع کند.

حتی غیرقابل تصور نیست که فکر کنیم کادر پزشکی و امدادگران میتوانستند از AR برای کمک و رسیدگی به افراد واقع در یک صحنه تصادف کمک دریافت کنند،یا تصویر زنده از محل میتوانست به آنها برای داشتن آمادگی های لازم در هنگام رسیدن به محل کمک کند.

فراتر از خدمات اورژانسی

کاربرد بالا سناریوی متقاعد کننده ای را نشان میدهد که در آن AR میتواند تاثیر مثبت چشمگیری بر امنیت عمومی داشته باشد، اما مثال هایی در سایر حوزه ها هم میتواند تصور شود.

بعنوان مثال، کارکنان یک کارخانه صنعتی میتوانند اطلاعاتی از سنسورهای نصب شده در سرتاسر محل – دوربین های نظارت تصویری، و حتی سنسورهای دما و کنترل کیفیت هوا و آشکارساز دود – داشته باشند کهبا داشتن تصویری واضح و زنده از محل به آنها کمک میکند تا با سرعت بیشتری به مسائل پیش آمده واکنش نشان دهند.

هشدارهای مرتبط با افزایش ناگهانی دما، ورودهای غیرمجاز به محوطه، صداهای خاص (مانند بلند شدن صدای کسی) میتواند تصاویر زنده را روی مانیتورهابیاورد، و در همان زمان نزدیک ترین مسیر رسیدن به صحنه را، و یا محل قرارگیری کپسول های آتش نشانی و آلارم ها را رو آن ترسیم کند. در موارد ورود غیرمجاز، دوربین های نظارت تصویری با ردگیری فرد مورد نظر میتوانند ردی مانند “خورده نان” برروی تصاویر در اختیار نیروهای امنیتی قرار دهند تا آن را دنبال کنند.

کاربردهای بالقوه آن تمام شدنی نیستند.

AR و نظارت تصویری – هر چه زودتر بهتر

از نقه نظر تکنولوژی موانع کمی – اگر وجود داشته باشد – میتواند در مسیر توسعه راهکارهایی مانند آنچه که برشمرده شد خللی ایجاد کند. بدون شک، همانور که اشاره شد، شاید در حال حاضر شرکت هایی باشند که در حال توسعه این نوع راهکارهای AR باشند، فقط باید شریک مناسب را پیدا کنند.

که این میتواند زمان مناسبی باشد که شما را به سمت تیم توسعه دهنده اکسیس و همکار توسعه اپلیکیشن ما هدایت کنیم. جایی که آینده در حال شکل گیری است، و اغلب زودتر از آنچه که فکرش را میکنید اتفاق خواهد افتاد.

, , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
۵ فاکتور مهم که در هنگام تعیین یک سیستم جامع و یکپارچه امنیتی و نظارت تصویری باید در نظر گرفت.
نوشتهٔ بعدی
استفاده از تکنولوژی هوشمند برای بازگرداندن امن هواداران به ورزشگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست