استفاده از تکنولوژی هوشمند برای بازگرداندن امن هواداران به ورزشگاه ها

تجربه حضور در یک ورزشگاه – همهمه، پیش بینی کردن ها، ارتباط بین هواداران باهم و با هواداران رقیب –  گاهی میتواند به اندازه خود آن رویداد حائز اهمیت باشد (حتی بعضی مواقع بیشتر). اما مانند بسیاری دیگر از جنبه های زندگی ما که فکر میکنیم همیشه آنها را خواهیم داشت، کووید-19 همه اینها را از هواداران گرفت. با بسته شدن ورزشگاه ها، بجای پایکوبی در جایگاه ها، هواداران مجبور شدند روی کاناپه های خانه شان خوشحالی کنند.

با این حال، نشانه های مثبتی هم وجود دارد. در برخی از کشورهای دنیا، هوادران در حال بازگشت به استادیوم ها هستند، البته اغلب با تعداد محدود. در 9 ورزشگاه از 12 ورزشگاه مسابقات فوتبال قهرمانی یورو 2020 که با تعویق هم برگزار شده بود، شاهد حضور هواداران در ورزشگاه ها بودیم، برخی از آنها حتی با ظرفیت کامل.

در عین حال که همه مشتاق بازگشت به صندلی های خود هستند، اما برای آنکه از ایمنی و سلامت مخاطبان رویدادهای ورزشی اطمینان حاصل کنیم باید تغییرات قابل توجهی در استادیوم ها ایجاد شود.

ایجاد یک تجربه بدون تماس برای هواداران

تا کنون دیگر همه ما بهترین روش مقابله با بیماری کرونا را میدانیم: ماسک بزنیم. فاصله اجتماعی را رعایت کنیم. از ضدعفونی کننده ها برای دستمان استفاده کنیم. انجام این کارها برای یک فرد مناسب و کافی خواهد بود. اما چطور میتوانیم از اجرای همه اینها توسط ده ها هزار هوادار که یکجا جمع شده اند اطمینان حاصل کنیم؟ بدون کمک تکنولوژی و تغییرات اساسی در قسمت های کلیدی ورزشگاه ها مانند بلیط فروشی، گیت های کنترل و فروشگاه ها، انجام این کار تا حد زیادی غیرممکن خواهد بود.

در اینجا چند تا از کارهایی که در حال اجرا و یا طرح ریزی در استادیوم ها هستند را برخواهیم شمرد.

در محوطه پارکینگ

بخش بزرگی از تجربه هواداران در روز بازی فعالیت های پیش از بازی محوطه پارکینگ است. اما اگر آن را مدیریت نکنیم، میتواند به راحتی به معضلی برای رعایت پروتکل ها رعایت فاصله اجتماعی تبدیل شود. دوربین های نظارت تصویری تحت شبکه میتواند به نیروهای حفاظتی دید جامعی از محوطه پارک خودروها بدهد. با اضافه کردن صدا و قابلیت آنالیز تصاویر و سیستم اعلان، میتوان هر زمان که تجمّعات در حال بیش از حد مجاز بود نیروهای حفاظتی را خبردار کرد. نیروها میتوانند بصورت حضوری وارد عمل شوند و یا از طریق اعلان عمومی به تجمع کنندگان پیش از آنکه اوضاع از کنترل خارج شود، هشدار دهند.

در گیت ها

حتی پیش از وقوع پندمی، بسیار از ورزشگاه ها با استفاده از بلیط های الکترونیکی خود و هواداران را از دردسرهای فروش بلیط رهانیده بودند. هر چند شاید برخی دوست داشتند این بلیط ها را به یادگار نگه دارند و از این موضوع ناراحت بودند، اما اسکن کردن تلفن های هوشمند بسیار بهداشتی تر از رد و بدل کردن بلیط های کاغذی است. همچنین مسئولین استادیوم ها در صدد هستند تا به کمک گوشی های هوشمند زمان ورود تماشاگرها به استادیوم را مرحله بندی کنند. بجای آنکه مثل قبل با باز شدن گیت ها همه به سمت استادیوم هجوم ببرند، میتوان تماشاگرها را از طریق اپلیکیشن های تلفن همراهشان برای نوبت ورودشان از گیت های از پیش تعیین شده باخبر کرد.

دوربین های نظارت تصویری هم میتوانند در مدیریت فاصله اجتماعی نقش خود را بازی کنند. با اضافه شدن قابلیت مدیریت صف در سیستم های آنالتیک استادیوم ها میتوانند هر جا که در ورودی ها گره ای ایجاد شده بود بلافاصله بصورت اتوماتیک به افراد مسئول برای مداخله هشدار لازم را بدهند تا آنها تماشاگران را به گیت هایی که تجمع کمتری دارد هدایت کنند. نوع دیگری از ویدئو آنالتیک هم میتواند تشخیص دهد که آیا یک هوادار ماسک پوشیده یا خیر و در صورت نیاز از طریق بلندگو هشدارهای ایمنی لازم را بدهد.

داخل ورزشگاه

استادیوم ها برای حفاظت از هواداران و کارکنان، مشتاقانه در حال حرکت به سوی روشهای بدون نیاز به لمس و بدون نیاز به پول نقد هستند. برای اجتناب از اجتماعات و شلوغی ها، صف کشیدن تماشاگران برای خرید مواد خوراکی و سوغاتی ها، استادیوم ها در حال ایجاد سیستم “کلیک و دریافت” هستند. بجای آنکه در جایی برای خوردن تجمع کنند، محل هایی تدارک دیده شده که تماشاگران سفارش هایشان را از طریق گوشی های هوشمند انجام دهند و با همان هم پرداخت کنند و زمانی که غذایشان آماده بود برای گرفتن آن اقدام کنند. و همینکه غذایشان را گرفتند به صندلی های خود مراجعه کنند و آنجا غذایشان را بخورند.

برای بازهم کمتر کردن احتمال انتقال ویروس، استادیوم ها در حال تجهیز سرویس های بهداشتی به درها، شیرها آب و سطل آشغال های با کنترل بدون نیاز به استفاده از دست هستند. برای اطمینان از اجرای درست فاصله گذاری اجتماعی هم با استفاده از ویدئو آنالتیک و بلندگو ها تعداد افرادی که در این مکان ها حضور دارند ردگیری و محدود میشود.

در سالن ها و غذاخوری های وی آی پی هم سیستم آنالتیک مدیریت تجمع برای اعمال محدودیت های اجتماعی براساس رهنمود های داخلی استفاده میشود. اگر تجمع افراد از یک حد آستانه بیشتر شود، کارکنان استادیوم بصورت اتوماتیک باخبر خواهند شد تا این گروه ها را به گروه های کوچکتر با فاصله اجتماعی مناسب تقسیم کنند.

علاوه بر مسئله سلامتی و حفاظتی، استادیوم ها از تکنولوژی هوشمند نظارت تصویری برای بهبود اگاهی در سایر موقعیت ها و در کل مراحل کاری استفاده میکنند. بعنوان مثال:

  • هشدار دادن به نیروهای حفاظتی زمانی که فرد غیرمجازی قصد ورود به یک محوطه محدود شده مانند رختکن بازیکنان، اتاق کنفرانس خبری یا اتاق های وی آی پی و غیره را داشته باشد.
  • نظارت بر آشپزخانه ها برای اطمینان از پیروی کارکنان از پروتکل های بهداشتی و ایمنی در زمان آماده سازی و سرو غذا
  • نظارت بر فعالیت کیوسک های خرید و فروش و سوپرمارکت ها برای ردیابی هرگونه کلاهبرداری و یا خرید و فروش کالاهای ممنوعه
  • ضبط سوانح بارانداز ها و فراهم کردن شواهد قانونی جهت حل و فصل اختلافات و دعواها.
مدیریت خروج

اگر تیم میزبان در حال باختن باشد و یا بازی آنقدر یکطرفه باشد که نتیجه نهایی غیرقابل اجتناب باشد، هواداران ممکن است بخواهند برای فرار از ترافیک زودتر از ورزشگاه خارج شوند. ورزشگاه های در حال  جستجو بدنبال استراتژی هایی هستند که بدون آنکه به هواداران حس محدود شدن زیادی بدهد به آنها در اجرای استانداردهای ایمنی و سلامتی کمک کند. تا یافتن یک راه حل عملی ممکن است نیاز به چندین بار آزمون خطا باشد اما باز هم راه حل های مبتنی بر تکنولوژی میتواند کمک بزرگی برای مدیریت حرکت تجمعات بزرگ برای حفظ سلامت و ایمنی افراد بهمراه استفاده از ارتباطات صوتی برای آگاه کردن همه باشد.

شیوه های جدید، چالش های جدید

در حالی که صحبت های زیادی در رباطه با بازگرداندن هواداران به به ورزشگاه ها بر اقدامات عملی متمرکز شده، اما استادیوم های تمرکزشان را بر روی مسائل امنیتی از دست نداده اند. هرگونه بهبود در اقدامات در راستای تبیین شیوه جدید برای بالا بردن سطح سلامت و ایمنی نیاز به بازنگری از نقطه نظر امنیتی دارد تا عاقب پیش بینی نشده ای نخواهند داشت.

همچنانکه استادیوم ها بتدریج با ظرفیت محدود، و انشاالله بزودی، با ظرفیت کامل بازگشایی میشوند، ممکن است با چالش های جدید مواجه شوند که از قبل پیش بینی نشده است. اما با کمک تکنولوژی هوشمند تحت شبکه، ورزشگاه ها بزودی قادر خواهند بود که تجربه هیجان و افتخار را به هواداران بازگردانند.

Axis, Genetec, IP Camera, Milestone, RMA, Support, Surveillance, vcpco, پیشتازان ارتباط مجازی, تعمیر, تعمیرات, خدمات پس از فروش, دوربین, مداربسته, نمایندگی اکسیس, نمایندگی جنتک, نمایندگی مایلستون, نماینده اکسیس
نوشتهٔ پیشین
چگونه واقعیت افزوده میتواند سیستم های نظارت تصویری را کامل تر کند؟
نوشتهٔ بعدی
سوپرمارکت های خودگردان در آینده: خرید پیشرفته با راهکارهای امنیتی تحت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up

مرکز گارانتی رسمی اکسیس

با طرح های استثنایی تعویض دوربین های معیوب قدیمی با دوربین نو

در صورت نیاز به تعمیر دوربین ها و تجهیزات اکسیس کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.