ساختمان‌های هوشمند: دیدن فراتر از ظواهر برای بهرمندی از مزایای آن

پلت‌فرم‌های فناوری باز جهشی بزرگ به سمت ساخت ساختمان‌های کاملا هوشمند هستند. حرکت در ابتدا بسیار کند بود اما اکنون همه چیز شروع به افزایش سرعت کرده است. این وبلاگ نمونه هایی از شرکت هایی را ارائه می دهد که از مزایای آن بهره می برند.

در پست های قبلی در مورد ساختمان های هوشمند، اشاره کردیم که بخش املاک و مستغلات در پذیرش دیجیتالی شدن و یک مدل کسب و کار به روز در مقایسه با اکثر بخش های دیگر کند بوده است. بسیاری از صاحبان املاک و مستغلات هنوز از مزایای تجاری و عملیاتی مانند مقیاس پذیری، آینده نگری و درآمدهای اضافی محروم هستند.

منصفانه بگوییم، ده سال پیش، هیچ کس نمی توانست کمترین تصوری را در مورد تغییرات شگرفی که دیجیتالی کردن، اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و غیره ایجاد می کند داشته باشد. و هیچ کس واقعاً نمی داند که ما در سال ۲۰۲۵ چه فناوری هایی را بدیهی تلقی خواهیم کرد یا نیازهای مختلف سهامداران چگونه تغییر خواهد کرد.

من حدس می‌زنم طبیعی است که برخی از صاحبان املاک تمایلی به جهش دیجیتالی نداشته باشند. به طور سنتی، بخش املاک و مستغلات بر یک مدل کسب و کار تکیه می کند که در آن پس انداز اولویت اصلی است، نه افزایش درآمد – که می تواند در مورد ساختمان های هوشمند باشد. اما با این وجود، عقب ماندن در مدل سیلو شکل نه برای مالکان و نه برای مستاجران سودی ندارد.

استفاده از نقاط قوت

Jonas Birgersson، کارآفرین سوئدی در زمینه فناوری اطلاعات، میگوید: «وقتی کنترل زیرساخت‌ها و فرآیندها را گسترش می‌دهید، زمینه بازی برابر وجود دارد. در هر لایه، بازیکنان مختلف می توانند رقابت کنند و کاری را که بهترین انجام می دهند انجام دهند. در بهترین حالت، شرکت‌ها به سمت خلاقیت و توسعه نوآوری تشویق می‌شوند.»

برای رسیدن به این هدف، باید با استانداردهای مشترک و پلتفرم های فناوری باز کار کنیم، جایی که راه حل های تامین کنندگان دیگر مختلف چیز بیشتری از مجموع سخت افزارهای استفاده شده برای ارائه دارند.

یادگیری از مثال های خوب

اگر مثبت نگاه کنیم، می توانم نشانه هایی را ببینم که همه چیز شروع به افزایش سرعت کرده است. بازیکنانی وجود دارند که مایلند دیجیتالی شدن و ارتقای سیستم‌های تعاملی را که بر روی یک راه‌حل پلتفرم باز ساخته شده‌اند، پیش ببرند.

شرکت سوئدی تجهیزات ذخیره سازی ۲۴Storage یک نمونه عالی از طرز فکر عالی و شیوه انجام کار است. آنها زمانی که می خواستند مدل فروش و ارتباطات خود را برای تجربه بهتر مشتری ارتقا دهند، یک پلتفرم مبتنی بر IP را انتخاب کردند.

مایکل فوگلبرگ، بنیانگذار و عضو هیئت مدیره، هنگام توضیح افکار پشت پلتفرم جدید، گفت: «ما می‌خواستیم آن را برای مشتریان ساده کنیم و ساعت‌های بیشتری به آنها خدمت کنیم. ما به تجهیزاتی نیاز داشتیم که همیشه کار کند که قابل اعتماد باشد و بتوان در بسیاری از مکان ها به طور همزمان از آن استفاده کرد. یکی از اولین چیزها این بود که کنترل دسترسی روی IP کار کند.

یک پلت فرم مقیاس پذیر و آینده نگر

راهکار استافده شده در ۲۴Storage از دوربین ها و کنترل دسترسی و همچنین صدا استفاده می کند. این یک سیستم مقیاس پذیر است که می توان اجزا و عملکردهای جدیدی را به آن اضافه کرد. به گفته مایکل، سطح بعدی استفاده از داده‌هایی است که آنها از تجهیزات دریافت می‌کنند تا باهوش‌تر و بهتر شوند، با استفاده از هوش مصنوعی و ابزارهایی که امروزه در دسترس هستند و توسعه بیشتر آن‌ها.

این کار ممکن است شامل اجزا مختلفی از بیومتریک گرفته تا استفاده هوشمندانه از آمار موجود باشد. مایکل می‌گوید: «هنگامی که روش رشد کسب‌وکار خود را تغییر می‌دهید، دائماً در حال یادگیری و تلاش برای استفاده بهتر از تجهیزات خود هستید. همچنین استفاده از شرکایی که می توانند با شما و کسب و کار مقیاس شوند، بسیار مهم است.”

تغییرات کلی در بخش املاک و مستغلات

نمونه دیگر بخش مسکن عمومی سوئد است که شروع به فعالیت کرده است. مسکن عمومی سوئد، سازمان صنعت و منافع شرکت های مسکن عمومی، شورای دیجیتالی سازی را راه اندازی کرده است. آنها می گویند که این “بیش از یک روند است – این یک انقلاب در مدل های کسب و کار، ساختارهای قدرت، نحوه کار ما، و نگاه ما به فناوری اطلاعات است (…) دیجیتالی شدن بر همه بخش های فیلد ما تاثیر گذاشته و آن را تغییر خواهد داد.”

این شورا چهار دلیل اصلی برای پذیرش دیجیتالی شدن فهرست می‌کند:

  • این کار همه روند کار را ساده‌تر و مؤثرتر می‌کند
  • بهبود خدمات و رضایت بیشتر مشتریان
  • فرصت های تجاری جدید
  • به جامعه ای بهتر و فراگیرتر کمک می کند.

بنابراین، چیزهای زیادی برای به دست آوردن وجود دارد. حتی اگر همه شرکت‌های مسکن عمومی شهرداری در این زمینه حضور نداشته باشند، چندین نمونه خوب وجود دارد. یک شرکت استفاده از کاغذ را متوقف کرده است و در عوض به یک اپ تلفن همراه برای برقراری ارتباط دیجیتالی آنلاین با افراد تعمیرکار متکی است. همین شرکت همچنین در حال نصب قفل های دیجیتالی است که می توان آنها را به طور موثر و ایمن از طریق تلفن هوشمند مدیریت کرد.

رابط کاربری تلفن همراه کار را ساده تر می کند

مانند بسیاری از موارد این روزها، خدمات در ساختمان های هوشمند بر روی رابط های کاربری گوشی های هوشمند متمرکز شده اند. با برنامه های تلفن همراه و کدهای QR، افراد دسترسی تلفن همراه خود را دارند که می تواند در محل کار یا خانه استفاده شود.

دسترسی به درخواست نیز وجود دارد. یکی از نمونه ها شهرداری Botkyrka در جنوب استکهلم است که شروع به اجرای کنترل دسترسی بر اساس تقاضا در تمام مراکز ورزشی خود کرده است.

به عنوان مثال: یک انجمن ورزشی قرار است یک سالن ورزشی متعلق به شهرداری را استخدام کند. پس از پرداخت هزینه رزرو، یک کد QR در یک برنامه تلفن هوشمند دریافت می کنند. این کد به عنوان یک کلید دیجیتال عمل می کند و هرگونه انتظار برای ورود به سالن ورزشی را از بین می برد. بدیهی است که برای رزرو و دسترسی به مثلاً سالن های ورزشی یا زمین های تنیس به همان اندازه خوب عمل می کند.

Andrea Daboscy، شهرداری Botkyrka، توضیح می‌دهد که «دیدگاه ما استفاده از یک راه‌حل دیجیتال برای ساده‌سازی ورود به مراکز ورزشی ما بود. دسترسی و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد زیرا نیاز به قرض گرفتن کلیدهای فیزیکی را از بین می برد. وقتی مشتریان خود را به داخل می‌گذارند، نیازی نیست فردی از شهرداری درها را باز و بسته کند، بنابراین هزینه‌های خود را کاهش می‌دهیم. ما همچنین آلارم ها را به سیستم متصل کرده ایم که امنیت را بهبود می بخشد.

انقلابی در زیرساخت های دیجیتال

اینها چند نمونه هستند و من مطمئن هستم که در چند سال آینده شاهد اتفاقات زیادی خواهیم بود. اخیراً اعلام شد که شرکت نرم‌افزاری Jonas Birgersson Labs2 همکاری خود را با یک شرکت ساختمانی و املاک و مستغلات برای ایجاد زیرساخت‌های دیجیتال در منطقه‌ای جدید در هلسینبورگ در جنوب غربی سوئد آغاز کرده است.

هدف این پروژه ارائه خدمات دیجیتال جدید و بهینه سازی سیستم های فنی ساختمان ها به مشتریان مسکونی و تجاری است. هنگامی که سیستم هایی مانند کنترل دسترسی و تهویه را به هم پیوند می دهید، می توانید خدمات مشتری شخصی جدید ایجاد کنید.

ساختمان‌های مختلف نیز می‌توانند به هم متصل شوند که بهبود پایداری را ممکن می‌سازد. برای ارتقای سطح بعدی، می توان از هوش مصنوعی برای تحلیل و بهینه سازی سیستم های مختلف استفاده کرد. جوناس در مورد این پروژه گفت: “این انقلابی خواهد بود که ما منتظر آن در صنعت املاک و ساختمان بوده ایم.”

نوشتهٔ پیشین
راه حل های امنیتی برای ساختمان های هوشمند – استفاده از آنالیز تصویر برای حفظ پویایی کسب و کار شما

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

keyboard_arrow_up

مرکز گارانتی رسمی اکسیس

با طرح های استثنایی تعویض دوربین های معیوب قدیمی با دوربین نو

در صورت نیاز به تعمیر دوربین ها و تجهیزات اکسیس کلیک کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.