چهارمین انقلاب صنعتی چگونه خواهد بود? (بخش دوم)

انقلاب صنعتی چهارم چه تأثیری بر تجارت خواهد داشت؟

همانطور که این فناوری‌ها هر آنچه را که ممکن است تغییر می‌دهند، انتظارات مشتریان را نیز تغییر می‌دهند. یک نظرسنجی جهانی از Salesforce Research نشان می‌دهد که اکثریت شرکت‌کنندگان بر این باورند که این فناوری‌ها – و تجربیاتی که آنها را قادر می‌سازند – در عرض پنج سال تعامل آنها با شرکت‌ها را متحول می‌کند.

این موضوع در هیچ کجا به اندازه تجربه مشتری مشهود نخواهد بود. از آنجایی که فناوری به کسب‌وکارها امکان می‌دهد شخصی‌سازی بیشتر و تجربه‌های ارزشمندتر و مرتبط‌تر را در کانال‌های آنلاین و محل های اجاره ای ارائه دهند، مشتریان در حال حاضر گزینه‌های بیشتری از همیشه دارند و از تغییر برند برای تجربه بهتر ترسی ندارند.

از آنجایی که داده ها به ارز زندگی دیجیتال ما تبدیل می شوند، شرکت ها باید از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات مشتریان اطمینان حاصل کنند

مارک بنیوف، رئیس و مدیر عامل نیروی فروش

این تحقیق نشان می‌دهد که حدود نیمی از مشتریان می‌گویند که اکثر شرکت‌ها انتظاراتشان را برای تجربه‌ ی بهتر برآورده نمی‌کنند، در حالی که ۷۶ درصد گزارش می‌دهند که بردن کسب‌وکارشان به جای دیگری آسان‌تر از همیشه است.

از جمله مواردی که مشتریان به‌عنوان «بسیار مهم برای برنده شدن کسب‌وکارشان» در نظر می‌گیرند، فرآیندهای مرتبط هستند، مانند تعامل مبتنی بر متن بر اساس تعاملات قبلی (۷۰٪) و تعامل متناسب بر اساس تعاملات گذشته (۵۹٪).

این بدان معناست که کسب‌وکارها باید بیش از هر زمان دیگری بر ارائه یک تجربه مشتری تمرکز کنند که آنها را از رقبا متمایز کند. اشتباه کنید و خطر از دست دادن چیزی بیشتر از فروش را به جان بخرید – ۵۷٪ از مشتریان خرید از یک شرکت را متوقف کرده اند زیرا یک رقیب تجربه بهتری را ارائه کرده است. علاوه بر این، ۶۲ درصد می گویند که تجربیات بد را با دیگران به اشتراک می گذارند. با توجه به اینکه سایت‌های بررسی همتا و رسانه‌های اجتماعی به مشتریان ناراضی مخاطبان بیشتری برای شکایات ارائه می‌دهند، این امر می‌تواند به اعتبار شرکت آسیب برساند.

از آنجایی که مشتریان امروزه انتظار تجربه های سفارشی را دارند، جمع آوری داده های با کیفیت برای کسب و کارها اهمیتی بیش از پیش دارد. متأسفانه، این تحقیق همچنین نشان داد که ۵۷ درصد از مشتریان از نحوه استفاده شرکت ها از اطلاعات شخصی یا تجاری شان ناراحت هستند. تقریباً دو سوم (۶۲٪) بیشتر از دو سال پیش از به خطر افتادن داده های خود در حال حاضر می ترسند.

برای حفظ وفاداری مشتریان، شرکت ها نه تنها باید فروش و خدمات استثنایی را در فروشگاه های اجاره ای و آنلاین ارائه دهند، بلکه باید ثابت کنند کهنسبت به منافع مشتریانشان حسن نیت دارند.

مارک بنیوف، رئیس و مدیر اجرایی Salesforce معتقد است اگر کسب‌وکارها می‌خواهند پتانسیل انقلاب صنعتی چهارم را به طور کامل در آغوش بگیرند، به یک “انقلاب اعتماد” نیاز است.

مشتریان امروز انتظار تجربه سفارشی دارند. جمع‌آوری داده‌های با کیفیت برای کسب‌وکارها مهم‌تر از همیشه است.

او گفت: «استقرار هوش مصنوعی نیازمند نوعی تغییر در طرز فکر شرکت‌ها درباره حریم خصوصی و امنیت است. هوش مصنوعی از داده ها تغذیه می شود. هرچه دستگاه بیشتر درباره شما بیاموزد، بهتر می تواند نیازهای شما را پیش بینی کند و از طرف شما عمل کند. اما از آنجایی که داده ها به ارز زندگی دیجیتال ما تبدیل می شوند، شرکت ها باید از حریم خصوصی و امنیت اطلاعات مشتریان اطمینان حاصل کنند. و هیچ اعتمادی بدون شفافیت وجود ندارد – شرکت‌ها باید به مشتریان در مورد نحوه استفاده از داده‌های شخصی خود شفافیت ارائه دهند.

انقلاب صنعتی چهارم چه تأثیری بر آینده کار خواهد داشت؟

هیچ کجا به اندازه محل کار، تحولات انقلاب صنعتی چهارم احساس نمی شود. همانند انقلاب‌های صنعتی قبلی، انقلاب صنعتی چهارم عمیقاً بر زندگی مردم تأثیر می‌گذارد، زیرا هوش مصنوعی و افزایش اتوماسیون باعث از بین رفتن بسیاری از مشاغل می‌شود. در همان زمان، دسته های کاملاً جدیدی از مشاغل در حال ظهور هستند.

مشاور استراتژیک تجارت و فناوری برنارد مار گفت که کامپیوترها و اتوماسیون “به روشی کاملاً جدید، با ربات های متصل از راه دور به سیستم های کامپیوتری مجهز به الگوریتم های یادگیری ماشینی که می توانند ربات ها را با ورودی بسیار کمی از اپراتورهای انسانی بیاموزند و کنترل کنند، با هم ترکیب خواهند شد.” ”

وی افزود: «Industry 4.0 چیزی را معرفی می‌کند که «کارخانه هوشمند» نامیده می‌شود، که در آن سیستم‌های فیزیکی- سایبری فرآیندهای فیزیکی کارخانه را نظارت می‌کنند و تصمیمات غیرمتمرکز می‌گیرند.

همانطور که انقلاب صنعتی چهارم آینده کار را تغییر می دهد، کسب و کارها باید افراد خود را برای دنیای جدیدی که در پیش است آماده کنند. این اغلب به معنای تمرکز بیشتر بر یادگیری مستمر، ارتقاء مهارت به انواع مشاغل جدید و تعهد به تنوع است.

کسب و کارها باید چه کاری انجام دهند تا نیروی کار خود را در مقابل آینده محافظت کنند؟

کسب‌وکارها باید اطمینان حاصل کنند که ترکیب مناسبی از مهارت‌ها را در نیروی کار خود دارند تا همگام با تغییر فناوری باشند. مطالعه دیگری نشان می دهد که ۵۹ درصد از مدیران استخدام بر این باورند که هوش مصنوعی بر انواع مهارت های مورد نیاز شرکت آنها تأثیر می گذارد. کارگران به احتمال زیاد نیاز به به روز رسانی مهارت های خود دارند، نه فقط یک بار بلکه چندین بار در طول حرفه خود. بسیاری از مدیران ارشد در حال حاضر می پرسند که چگونه این همه به دست خواهد آمد.

از آنجایی که هوش مصنوعی شروع به تأثیرگذاری بر نیروی کار می کند و اتوماسیون جایگزین برخی از مهارت های موجود می شود، ما شاهد افزایش نیاز به هوش هیجانی، خلاقیت و تفکر انتقادی هستیم.»

آبونی فرلیکس، معاون اجرایی و مدیر امور بشردوستانه در Salesforce.org، به عنوان بخشی از میزگردی در Dreamforce 18 به این موضوع پرداخت، جایی که او گفت که کسب و کارها و دولت ها باید مسئولیت ارتقای مهارت کارگران را به اشتراک بگذارند. او گفت که در انقلاب صنعتی چهارم، ایجاد مسیرهای غیرسنتی برای مهارت‌سازی بسیار مهم خواهد بود. یک نمونه برنامه آموزشی Salesforce’s Pathfinder است که در سال ۲۰۱۷ با مشارکت Deloitte ایجاد شد.

به گفته Tom Puthiyamadam، رهبر خدمات دیجیتال جهانی با روش مشاوره PwC، ضروری است که کسب و کارها ظرفیت خود را برای نوآوری و گوش به زنگ بودن ایجاد کنند. او گفت: «درباره آن به ‌عنوان نوعی سیاست «نه مرد یا زن، نباید عقب بمانند» فکر کنید. فقط استعدادهای جدید را استخدام نکنید – زیرا اگر محیطی درونی ایجاد نکنید که آنها بتوانند در آن شکوفا شوند، آنها شکست خواهند خورد. در عوض، یک راه حل جامع بسازید.»

زویکا کریگر، یکی از رهبران مرکز انجمن جهانی اقتصاد برای انقلاب صنعتی چهارم، افزود: «شرکت‌ها باید به فکر این باشند که کارمندان خود را قادر به کدنویسی به زبان‌های جدید کنند، اما همچنین ترکیبی از مهارت‌های نرم خود را تغییر دهند.»

از آنجایی که هوش مصنوعی شروع به تأثیرگذاری بر نیروی کار می کند و اتوماسیون جایگزین برخی از مهارت های موجود می شود، ما شاهد افزایش نیاز به هوش هیجانی، خلاقیت و تفکر انتقادی هستیم.»

چگونه اطمینان حاصل کنیم که انقلاب صنعتی چهارم برای همه خوب است؟

با توجه به اینکه انقلاب صنعتی چهارم هم فرصت‌ها و هم چالش‌های عظیمی را ارائه می‌کند، این به همه ما بستگی دارد که با هم کار کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که این انقلاب به نفع همه است.

برنارد مار می نویسد که «انسان ها باید در شکل دادن به این فناوری و اختلال پیشگیرانه عمل کنند. این امر مستلزم همکاری جهانی و دیدگاه مشترک در مورد اینکه چگونه فناوری زندگی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و فردی ما را تغییر می‌دهد، دارد.

با توجه به اینکه کسب‌وکارها در خط مقدم انقلاب صنعتی چهارم قرار دارند و باعث ایجاد نوآوری و اختلالات اجتماعی می‌شوند، باید نقشی محوری در اطمینان از برآورده شدن نیازهای همه سهامداران و نه فقط نیازهای سهامداران ایفا کنند.

با ترس از امنیت شغلی و نحوه استفاده از داده های شخصی برای ایجاد یک بحران در اعتماد، کسب و کارها باید به مصرف کنندگان نشان دهند که ارزش ها و اهداف آنها قابل اعتماد است. همانطور که نیک دیویس، رئیس جامعه و نوآوری در مجمع جهانی اقتصاد، و سایمون مالکاهی، مدیر ارشد نوآوری در Salesforce نوشته اند، «حل معضل بستگی به توانایی یک شرکت در متقاعد کردن مشتری خود دارد که از فناوری ها به روش های مسئولانه و قابل اعتماد استفاده می کند. که به نفع آنها خواهد بود.»

مارک بنیوف با شناسایی کسب‌وکارها به‌عنوان «پلت‌فرم‌های باورنکردنی برای تغییر»، برای مجمع جهانی اقتصاد نوشت که «هر رهبر کسب‌وکار می‌تواند با سرمایه‌گذاری در برنامه‌های آموزشی و آموزشی برای استعدادهای موجود و بالقوه، نقش مستقیمی در ایجاد فرصت‌های اقتصادی برای میلیون‌ها نفر داشته باشد».

هر رهبر تجاری می تواند با سرمایه گذاری در برنامه های آموزشی و آموزشی استعدادهای موجود و بالقوه، نقش مستقیمی در ایجاد فرصت اقتصادی برای میلیون ها نفر داشته باشد.

MARC BENIOFF، رئیس و مدیر عامل SALESFORCE

بنیوف با اشاره به شرکت‌هایی مانند داو، آی‌بی‌ام و زیمنس که در حال سرمایه‌گذاری در برنامه‌هایی برای کمک به افراد برای کسب مهارت‌های جدید هستند، از مدیران اجرایی خواست تا برای «تولید نیروی کار آینده و در عین حال همراه کردن نیروی کار امروزی» بیشتر تلاش کنند. ”

«در دهه‌های آینده، ما نیاز به ایجاد نرده‌هایی داریم که نوآوری‌های انقلاب صنعتی چهارم را در مسیری قرار دهد که به نفع همه بشریت باشد. همه ما می‌توانیم با سرمایه‌گذاری زمان و منابع خود برای کمک به دیگران، نقش مستقیمی در شکل‌دهی آینده خود و ایجاد فرصت‌های اقتصادی برای میلیون‌ها نفر داشته باشیم.»

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
کاربرد دوربین مداربسته در ارتش، ارتش ها بیشتر از چه برندها و استانداردهایی استفاده میکنند؟
نوشتهٔ بعدی
چگونه فروشگاه های زنجیره ای می‌توانند از سیستم صوتی تحت شبکه برای ارتقاء سطح کاری در فروشگاه استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست